At Whole Foods prices, $4.29 gets you 8000 calories of rice. Beans are more expensive per calorie but still very cheap. $9 would get you more beans and rice than a family of four could eat in an entire day.
Bought in bulk its even cheaper.
At Whole Foods prices, $4.29 gets you 8000 calories of rice. Beans are more expensive per calorie but still very cheap. $9 would get you more beans and rice than a family of four could eat in an entire day.
Bought in bulk its even cheaper.