Hacker Newsnew | past | comments | ask | show | jobs | submitlogin

A finding that most kindergartens and youth centers finds out is that cutting apples into pieces will have a significant difference in consumption compared to providing them as whole. It could be the aroma or the lower investment to start eating (just one slice, and then a second one...). It also work on adults in places like wellness centers, and hotels (watch what happens if they place a plate with cut fruit vs a bowl with whole fruits).

School food generally has the problem that they made to be cheap, low labor, and lowest common denominator terms of taste, spices and salt. To take Sweden as an example, the cost per serving sit just between $0.6 to $1.2 per student in term of ingredients cost. Even providing an apple per student would cut into that budget.



Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: